Hrad Helfenburk byl založen pravděpodobně v první polovině 14. století. V roce 1375 ho Hanuš z Helfenburku prodal - samozřejmě včetně přilehlých lesů, polí a vesnic - pražskému arcibiskupství. Původní hrad byl pouze dřevený a do dnešních dnů se z něho moc nedochovalo. Nového majitele, reprezentovaného arcibiskupem Janem Očkem z Vlašimi, tato stavba příliš nenadchla a tak došlo po roce 1375 k mnohým stavebním úpravám, které kompletně změnily jeho podobu. Byla zrušena stará přístupová komunikace (bod 5), na skále postaven kamenný palác (bod 12), kaple (bod 8) a řada provozních budov.

Jana Očka vystřídal na postu pražského arcibiskupa Jan z Jenštejna, který hrad nechal dále rozšířit, byla postavena obytná věž (bod 11) a nové hradby (body 6 a 14), které se dochovaly do dnešních dní. Brány do hradu byly vybaveny padacími mosty a hlubokým příkopem, který se však do dnešních dnů nezachoval.

V době husitských válek hrad stále vlastnilo pražské arcibiskupství, které Helfenburk přechodně využilo jako pokladnici relikvií, knih a cenností z pražského Svatovítského chrámu.

Na počátku třicetileté války, 18. listopadu 1620, byl hrad vypálen vojskem maršála Buquoye a již nebyl nikdy obnoven. Až na konci 19. století ho majitel panství, Josef von Schroll, nechal částečně opravit a zahájil rekonstrukci hlavní věže, kterou následně využíval jako letní sídlo.

Zpět na hlavní stranu

Na 3D modelu se podíleli:

Krosapp Imagery
3D skenování/modelování a softwarová implementace

Navštivte i další památky a zajímavosti na 3DČesku

3D model hradu Valdštejn
3D model rotundy na Řípu
3D model hradu Trosky
3D model hradu Frýdštejn
3D prezentace hradu Přimda
3D prezentace hradu Landštejn